ZWIĘKSZENIE DOSTĘPU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DO REHABILITACJI ZAWODOWEJ
I SPOŁECZNEJ
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym ze środków PRFON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
Projekt był realizowany w okresie od 23 lipca 2012 r. do 31 października 2012 r. na terenie powiatu gorlickiego i nowosądeckiego.
Celem realizacji zadania było organizowanie wsparcia, integracji oraz innych świadczeń dla osób, które z powodu niepełnosprawności mają poważne problemy w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Były to działania zmierzające do poprawy społecznego funkcjonowania
i lepszej komunikacji, służące usamodzielnianiu osób oraz integracji z innymi osobami niepełnosprawnymi jak też zdrowymi.
Cele te realizowane były przede wszystkim poprzez następujące działania:
– zajęcia edukacyjne „Podróże kulinarne” po Pogórzu i Sądecczyźnie – zapoznanie z grupami etnicznymi regionu, kulturą, przygotowanie potraw regionalnych;
– integracyjny wyjazd do Wysowej połączony z warsztatami muzycznymi;
– wyjazd uczestników ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza do Skansenu Pogórzańskiego w Szymbarku w powiecie gorlickim;
– wyjazd uczestników Dziennego Ośrodka Wsparcia do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu w powiecie nowosądeckim;
– zajęcia z rękodzieła – szycie regionalnych pogórzańskich strojów ludowych;
– przygotowanie, nagranie oraz wydanie płyty z ludową muzyką z Pogórza i Sądecczyzny pt. „Nie zaginie ludowe śpiewanie”;
– piknik integracyjny dla osób niepełnosprawnych.
Działaniami objęto niepełnosprawne osoby dorosłe w tym po przebytych kryzysach psychicznych i upośledzone umysłowo z terenu powiatu gorlickiego i nowosądeckiego w liczbie 40 uczestników Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach z filią w Bobowej i 20 uczestników ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych GNIAZDO ze Starego Sącza.
W toku realizacji zadania osiągnięto następujące rezultaty:
– podniesienie umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych,
– zwiększenie ich poczucia własnej wartości,
– zmniejszenie poczucia izolacji w środowisku,
– przywrócenie umiejętności samodzielnego życia, spowolnienie tempa choroby,
– zwiększenie więzi w środowisku lokalnym,
– szeroko rozumiana integracja skupiająca osoby niepełnosprawne,
– podniesienie aktywności społecznej osób niepełnosprawnych poprzez kultywowanie ludowych tradycji,
– poprawa więzi międzyludzkich poprzez nawiązanie do zanikających dawnych obyczajów ludowych.
Prowadzone działania w trakcie realizacji projektu skutkowały dodatkowymi formami wsparcia dla osób niepełnosprawnych żyjących w poczuciu zamknięcia i izolacji, wpływały pozytywnie na poczucie wartości oraz poprawę samooceny. Całe zadanie publiczne przyczyniło się do rehabilitacji osób niepełnosprawnych, przeciwdziałaniu ich wykluczeniu społecznemu oraz niwelowaniu negatywnych postaw i przesądów w stosunku do osób niepełnosprawnych, które powodują ograniczenie ich uczestnictwa w życiu społecznym, aktywności i pełnieniu różnych ról.
Rzeczowym produktem prowadzonego zadnia jest nagrana płyta
z ludową muzyką z Pogórza i Sądecczyzny pt. „Nie zaginie ludowe śpiewanie” oraz uszyte regionalne stroje ludowe – pogórzańskie.
„Możemy Więcej 3" Aktywizacja zawodowa i społeczna mieszkańców z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i tarnowskiego.
Projekt „Możemy Więcej 3" Aktywizacja zawodowa i społeczna mieszkańców z powiatów; gorlickiego, nowosądeckiego i tarnowskiego realizowany był od marca 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. Liderem projektu była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie.
Celem projektu było zwiększenie poziomu aktywności zawodowej i społecznej mieszkańców z powiatu gorlickiego, nowosądeckiego i tarnowskiego. Realizacja projektu przebiegała dwiema ścieżkami. Pierwsza obejmowała wsparcie dla 60 osób mieszkających na terenie powiatów objętych działaniem projektu, niepracujących zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach tej ścieżki 60 uczestników otrzymało wsparcie w postaci opracowania diagnozy osobowościowej i indywidualnego planu działania w zakresie rozwoju zawodowego. Wszystkie osoby ukończyły kurs komputerowy ECDL Start oraz kursy zawodowe przygotowujące do podjęcia zatrudnienia. Następnie uczestnicy projektu odbyli 6-miesięczne staże zawodowe, a w efekcie 24 osoby zostały zatrudnione na otwartym rynku pracy.
Druga ścieżka dotyczyła opracowania długoterminowej strategii funkcjonowania Klubu Integracji Społecznej, który powstał w grudniu 2011 r. w rezultacie poprzedniego projektu „Możemy Więcej 2” realizowanego w latach 2010-2011.
"Rehabilitacja dzieci i młodzieży"
Zdjęcia z VI edycji Konkursu Fotograficznego organizowanego przez ŚDS Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach z Filią w Bobowej
Projekty :
współpracujemy z :
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie "Nadzieja"
ul. Kazimierza Wielkiego 31
38-340 Biecz
stowarzyszenie_nadzieja@op.pl
+48 693 365 801